back icon
پوستر طرح کوآپ زمستان ۹۸ دانشگاه فردوسی
۱۳۹۸/۱۰/۱۸

مشارکت در طرح CO-OP زمستان ۹۸ دانشگاه فردوسی مشهد

طرح کوآپ نوعی کارآموزی است که دانشجویان باید ۱۵۰۰ ساعت را در دو دوره کوتاه مدت و دو دوره بلند مدت بگذرانند و در نتیجه یک سال به دوره تحصیلی دانشجویان افزوده می‌شود. با اجرای این طرح دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیل در صنعت حضور داشته باشند و فعالیت کنند که این باعث پرورش آنان می‌شود.

طرح کوآپ بیش از ۴۰ سال که در دانشگاه‌های دنیا برگزار می‌شود و در ایران برای اولین مرتبه در دانشگاه فردوسی برای دانشجویان مهندسی کامپیوتر برگزار شد و امیدواریم که این طرح در سایر رشته و در سطح ملی برگزار شود.

دوره اول طرح کوآپ در دانشگاه فردوسی بهمن ماه سال ۹۷ برگزار شد و دوره دوم و سوم آن نیز در تابستان و دی ماه ۹۸ برگزار گردید.

در طرح کوآپ شرکت‌های صنعتی با دانشگاه همکاری می‌کنند و دانشجویان در این شرکت‌ها دوره خود را می‌گذرانند، خوشبختانه گروه نرم افزاری پارت از دوره ی دوم و سوم در این طرح به صورت فعال تر از سایر شرکت های سطح مشهد با دانشگاه همکاری نمود که نتیجه ی این همکاری منجر به هم افزایی جدی این طرح در سطح سایر شرکتها گردید. گروه نرم افزاری پارت برای ترم تابستان ۹۸ طرح کواپ ۶ نفر و برای ترم زمستان ۹۸، ۸نفر از دانشجویان آتیه‌دار این دانشگاه را جذب نمود.

از مهمترین مزایای این طرح می توان به فراهم شدن زمینه انتقال مهارت از صنعت به دانشجو، ارتقای صلاحیت حرفه ای دانشجو، آشنایی بیشتر دانشجو با آینده شغلی خود و ایجاد انگیزه برای یادگیری بهتر دروس، کسب تجربه کاری در حین تحصیل، افزایش توان عملکردی، کسب کمک هزینه در حین تحصیل، افزایش شانس اشتغال پس از فارغ التحصیلی، هدفمند شدن پروژه کارشناسی در تداوم تجربیات دوره کارورزی و درج گذراندن این طرح در مدرک تحصیلی اشاره نمود.

در خصوص موانع ومشکلات پیش روی این طرح می توان به افزایش سال تحصیلی دانشجویان از چهار سال به پنج سال و نگرانی برای دانشجویان پسر در خصوص خدمت سربازیشان به وجود آمده اشاره نمود که دانشگاه قول همکاری و پیگیری جهت معافیت آنان به شرکت‌ها داده است.

گالری طرح کوآپ زمستان 98 دانشگاه فردوسی -1
گالری طرح کوآپ زمستان 98 دانشگاه فردوسی -2
گالری طرح کوآپ زمستان 98 دانشگاه فردوسی -3
گالری طرح کوآپ زمستان 98 دانشگاه فردوسی -4
گالری طرح کوآپ زمستان 98 دانشگاه فردوسی -5
گالری طرح کوآپ زمستان 98 دانشگاه فردوسی -6
گالری طرح کوآپ زمستان 98 دانشگاه فردوسی -7
گالری طرح کوآپ زمستان 98 دانشگاه فردوسی -8
گالری طرح کوآپ زمستان 98 دانشگاه فردوسی -9
گالری طرح کوآپ زمستان 98 دانشگاه فردوسی -10